Meet The Staff

Lisa F Biggin – Headteacher

Amy Goring – Deputy Headteacher

Emma Cooper – Assistant Headteacher (EYFS)

Sarah Blount – Assistant Headteacher (Year 1 & 2)

Sarah-Jane Hart – Assistant Headteacher (Year 3 & 4)

Libby Lavelle – Assistant Headteacher (Year 5 & 6)

Becky Llamas – Safeguarding Lead Teacher

Karen Waterhouse – PA to the Headteacher

Lynsey Lunn – School Meals / Administrator

Jane McGlade – Senior Administrator / Accountant

Caroline Robinson – Admissions Officer / Administrator 

Lisa Smith – Front of House / Administrator 

Michael Watson – Site Supervisor

Karla White – Extended Services

Angela Doran – PSA & Attendance Officer

Scott Johnson – PSA & Attendance 

Matthew Adams – HLTA Sports Coach

Kirsty Tidy – HLTA SEMH

Jaqueline Jordan – SEMH Teaching Assistant

Karen Clarke – Midday Supervisor

Sue Nixon – Midday Supervisor

 
 

Park House

Manager: Kendra Pickering – HLTA

Song Boyes – TA

Roswana Ahmed – TA

Lubna Simon – TA

Catherine Randall – TA

Abigail Libbey – TA

Nursery

Lisa Riach – Teacher

Jemma Towse – HLTA

Debbie Shaughnessy – TA

Nazia Hussain – TA

Reception

Nichola McCaw – Teacher

Hayley Coleman – Teacher

Yazmin Robinson – Teacher
 
Claire Wood – Teacher maternity
 
Kath Neil – PPA (0.4)
 
Rebecca Murray – HLTA

Shanaz Usman – HLTA (0.6)

Pauline Huskinson – TA
 
Jayne Hart – TA

Year 1

Michelle Smedley – Teacher

Emily Pearce – Teacher

Jemma Brown – Teacher

Abigail Cooper – Teach First Teacher

Nikki Laing – Teacher
 
Louise Farrington – Teacher maternity

Suzanne Farley – HLTA
 
Barbara Wilson – TA

Samuel Bousfield – Apprentice TA

Year 2

Emma Dunn – Teacher
 
Nicola Humphries – Teacher
 
Louise Cole – Teacher

Amandeep Mann – Teacher

Leanne Hodgson (0.6) – Teacher 
  
Louise Mercurio – TA
 
Janice Taylor – HLTA

Janette Neal – TA

Isabelle Morgan – Apprentice TA

Year 3

Rebecca Marine– Teacher
 
Olivia Brown – Teacher
 
Nicola Stanley – Teacher
 
Laylee Coates – Teacher
 
Tracey Stephenson – HLTA
 
Ian Bell – HLTA maths

Louise Fawcett – SEMH support TA

Gemma Robson – TA

Year 4

Vanessa Allison – Teacher
 
Bethan Showell – Teacher

Cathrine Telford – Teacher
 
Alex Barker / Victoria Ogden – Teachers
 
Shahnaz Hussain – HLTA

 

 

Year 5

Rebecca Hutton – Teacher
 
Louise Henderson – Teacher

Mark Bennison – Teacher

Natalie Gray – Teacher

Sophie Dunn – Apprentice Teacher 
 
Harjeet Singh – HLTA
 
Beth Precious – Apprentice TA

Year 6

Sarah Tate – Teacher
 
Amanda Colclough – Teacher
 
Karen Lowe – Teacher
 
Holly Rafferty / Raheela Arshad – Teachers
 
Tina Fingland – HLTA

Darren Swinhoe – TA

Alex Barker  – Teacher Year 4 / SENDCo 2 year old – Year 2 pupils

Victoria Ogden – Teacher Year 4 / SENDCo Years 3 – 6

Sue Stephenson –  Dyslexia / Support Teacher

Liam Corcoran UQT Sports Coach

Josh Bentham UQT Specialist Music